6 Ayda LanıstawWars’ dan neler öğrendik?

Herkese merhabalar,

Son blog yazısından bu yana çok çok çookkk... uzun zaman geçmiş. Ben de tam LW' nin açık beta sürecini bitirip, yeni server' ımızı hayata geçirmişken bir yazı yazıp, geliştirici bloğumuzu tekrar canlandırayım dedim.

Peki yazının konusuna geleyim geçen 6 aylık süreçte ne yaptık?

Yukarıdaki felsefe ile çalıştık:)

Aralık 21' de LW' yi açık beta sürecine soktuk. İlk 2-3 ay oldukça yoğun bir çalışma içerisindeydik. Çünkü çok fazla hata çıktı. Bu sürede ilk öğrendiğimiz şey büyük bir projeye girdiğimiz ve yeterince test etmediğimizdi. Tabii burda kendimizce sebeplerimiz de var. Biz kendi yağında kavrulan küçük bir bağımsız geliştirici ekibimiz. Büyük test sessionları oldukça maaliyetli olabiliyor. Bu nedenle "Beta Test" leri sürecinde hataları tamamlayabileceğimizi düşündük. Tabii kendimizce test etmiştik, fakat yetersizmiş.

Neyse, bir taraftan bug fix yaparken, bir taraftan Amazon Cloud sistemleri ile ilgili de çok şey öğrendik. Mesela caching:) Amazonun bir servisi olan Cloudfront ve tarayıcıların cachleri olsun, çok canımızı yaktı. Hatta hatırlıyorum bir gün boyunca tek yaptığım build alıp, upload etmekti. Çünkü maçta beklenmeyen davranışlar vardı. Dedim heralde Unity3D de hata var... En sonunda aynı aşağıdaki arkadaşın pozisyonunda ekrana bakar buldum kendimi

Ama tabii ki değilmiş, meğersem cache' lemeden dolayı eski versiyonlara bakmaya devam ediyormuşum:D.

Burada öğrendiğim ilk şey şu oldu, hemen bir build pipeline hazırlayıp cloud serverlara atılan her dosyanın ismini otomatik olarak değiştirmek🙂 Ayrıca uygun bir test sistemi. Özellikle maçta düzgün test için servera upload etmek gerekiyordu, fakat oyuncunun görmemesi gerekiyordu. Bunun gibi ayarlamalar 2. - 3. aylar zamanında ypıldı ve açık söyleyeyim işimizi çok kolaylaştırdı:)

Burda öğrendiğimiz şey projeye başlamadan önce gerekli toollara karar verip, onları edinmek!

Sonra mart ayı geldi, baktık ki oyuncularımızdan aldığımız geri dönüşler şöyle: "Oyun güzel, ama kart oyunu gibi hissediyoruz" Neden? Çünkü maç sistemi 2 boyutlu. Hemen çalışmalarına başladık, maç sisteminin 3D' ye geçirilmesi yaklaşık 2-2.5 aylık bir çalışmaydı. İyi de oldu çünkü bütün sistemi yeniledik diyebilirim. Bu arada tabii hataları da temizledik. Maçta çok fazla donma problemi vardı, onları %90 oranda çözdük. Maç sistemindeki sıkıntımız şansa bağlı birçok faktörün olması. Bu nedenle oluşabilecek olayların sınırı çok çok ilerde. Şöyle ki hala maç sisteminde hatalar çıkabiliyor:)

Peki burada ne öğrendik? Görsellik düşündüğümüzden daha önemliymiş:D. LW' de oldukça detaylı bir maç sistemi var. Gladyatörler, ırklar, silahlar vs. hatta hatta yeteneklerin kullanım anları, sıraları... Bu noktada LW gerçekten mekanik açıdan satranç gibi. Taktiğinizi değiştirerek yenildiğiniz bir takımı yenebilirsiniz. Biz de buna güvendik, görsellerimiz yetersiz de olsa, çok etkilemez dedik. Fakat 3D geçince bunun böyle olmadığını gördük:)

Geçen 6 ayda fark ettiğimiz bir diğer sıkıntı da oyunun ikon tabanlı olmasıydı. Biz görselliği arttırmak ve kullanımı kolaylaştırmak için bütün buttonları ikon olarak ayarladık. Oyuncu mouse imleci ile button üzerine geldiğinde çıkan tooltip ile ne olduğunu görebiliyordu. Peki bu bize ne kaybettirdi? Oyuna ilk girildiğinde neyin ne olduğunun anlaşılmasını zorlaştırdı. Biliyoruz ki bir oyun geliştirmenin en zor kısımlarından biri onu öğretecek tutorial' ları hazırlamak. Bu süreç genelde ihmal edilir. Hatta teorik olarak en iyisi oyunun kendi kendisini anlatmasıdır. Bu nedenle yeni arayüz revizyonlarına karar verdik. Menüleri daha dengeli ayarlamamız gerekiyordu. Text tabanlı buttonlar direk oyuncunun gözüne çarpacak ve kendini anlatacaktı. Pek tabii menülerin animasyonları, görsellerinin kaliteleştirilmesi gibi konular da var. Son olarak yaklaşık 1 aylık bir çalışma ile menüleri revize edip, oyunu mevcut haline getirdik ve yeni server' ımızı açtık.

Bu son paragrafta öğrendiğimiz şey ise çok fazla görsel her zaman iyi olmayabilir:D

Evet yavaştan yazıyı sonlandırayım. Fakat bundan önce 6 aylık test döneminde bize yardımcı olan bütün oyuncu/tester' larımıza teşekkür etmek istiyorum. Samimiyetle hataları bildirip, sabırla güzeltilmesini beklediler ve bize çok destek oldular.

Aslında bu yazıda 6 ayı özetledim muhtemelen de birçok kısmını unutarak, önümüzdeki günlerde bu tecrübelerimizi daha ayrıntılı olarak paylaşmayı düşünüyorum.

Emre

No Comments Yet.

Leave a comment