DreamHarvesters’ ın Asset Store’ daki ilk ürünü: DHComponentReverter

Herkese selamlar.

Uzun bir süredir yoğun çalışma temposu nedeniyle yazı yazamadım. Bugün de tamamen farklı bir konu ile karşınızdayım:))

Bizim gibi indie geliştiricilerin en büyük sıkıntısı genellikle finansmandır. Her geliştirici yola parlak hayallerle çıkar, belki ilk ürününden milyon$' lar kazanmayı düşünür.

Eyes-Wide-Open

 

Sonra da böyle bakar kalırsınız:D.

Çünkü yola çıktıktan sonra bir görür ki "geliştirici" olan kişi, para kazanmak o kadar da kolay değil. Sadece ürünün tanıtımı-pazarlaması açısından değil daha bir çok başka problem var. Ekip olarak çalışmanın başka problemleri de var.

Neyse eğer paylamamızı isterseniz bunları başka bir yazıda paylaşırız.

Sonuçta geliştirici para kazanmak için başka yollar arar. Bunlardan en güzel olanlarından biri de bir oyun projesi için geliştirilmiş olan içeriklerin-scriptlerin uygun yerlerde satışa sunulabilmesi.

Biz de bundan yola çıkarak uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve projelerimizde kullandığımız scriptleri asset store üzerinden paylaşmaya karar verdik.

Bu kararın ilk ürünü olarak da DHComponentReverter ortaya çıktı.

Unity kullanan okuyucularımız kullanılan prefab sistemini biliyorlardır. Bu sisteme göre bir prefabın sahne içerisindeki instance' ında bir değişiklik yaparsanız, onu prefaba revert edebilirsiniz. Fakat Unity değer bazlı revert' e izin vermiyor. Revert ederseniz o gameobject ve hiyerarşik olarak altında duran bütün gameobjectlerin üzerindeki bütün componentler revert oluyor ki bu da zaman zaman çok acı verici sonuçlar ortaya çıkartabiliyor(zaman kaybı açısından)

İşte DHComponentRevert bu soruna çözüm getiren bir editör script' i. Bununla birlikte prefabın sahne içerisindeki instance' ı üzerinde, istediğiniz bir değeri, sadece onu etkileyecek şekilde, revert edebiliyorsunuz.

Gerekli anlatım paket içerisinde mevcut. DHTools için yeni scriptler' de yolda, kısa bir zaman içerisinde asset store' a çok güzel başka ürünler de koyacağız.

Script' e buradan ulaşabilirsiniz, fikirlerinizi bekliyoruz...

 

No Comments Yet.

Leave a comment