Google Whıtepaper hakkında

Herkese merhabalar.

Belki karşılaşmışsınızdır, Google 2012 içerisinde oyuncuların arama alışkanlıkları ile ilgili bir whitepaper yayınladı. Her ne kadar AAA kalitesindeki oyunlarla ilgili yapılmış olsa da, her türlü oyun geliştiricisinin işine yarayabilecek yada belli konularda fikir verebilecek bilgiler var.

Örneğin 2012 senesinde Desktop bilgisayarlarda, AAA oyunlar ile ilgili yapılan aramalar, daha önceki senelere göre oldukça artmış. Bu bir süredir ekip içerisinde üzerine düşündüğümüz bir konu ile ilgili oldukça güzel bir veri sağlıyor aslında. PC oyunları gün geçtikçe azalıp, yerini mobil oyunlara bırakır mı?

Elbette burda mobil oyunla kastım gündelik oyunlar değil. Cihazların her geçen gün performansları da işlem güçleri de artıyor. Her ne kadar PC' nin fiyat verimliliğini yakalayamayacak olsa da, sağladığı farklı avantajlar nedeniyle mobil cihazların ve oyunların  yayılımı gerçekten çok büyük. Bu da biz geliştiricilerin gelecek planlaması yaparken göz önüne alması gereken birşey. Özellikle de bağımsız bir geliştirici ekipseniz, kaynaklarınız EA veya Blizzard kadar büyük değilse, bu tarz şeyleri takip etmek çok önemli. Çünkü hemen ekibe yeni üyeler alıp, geliştirme platformunu değiştiremezsiniz. Bu da insanların kendilerini geliştirmeleri için yeterli vaktin bulunabilmesi adına sektörün takip edilip, önceden belli stratejilerin veya hedeflerin koyulması anlamına geliyor.

Neyse aslında benim amacım, yalnızca, araştırma dökümanını sizinle paylaşmaktı:

2012_Understanding_the_Modern_Gamer

Emre.

No Comments Yet.

Leave a comment