İlk Blog yazım

22-07-2013

Dream Harvesters ekibiyle işe başlamamın üzerinden yaklaşık olarak 10 gün geçti. PR ve satış işleriyle ilgileniyorum.

Hepimizin bildiği üzere özellikle Türkiye'de oyun sektöründe tutunmak, özellikle de bağımsız bir ekip olarak, çok zor. Oyunun tanıtımını ve reklamını yapmak belirli bir bütçe gerektiriyor. Bu durumda da bağımsız oyun yapımcılarının bu market üzerinde reklam ve tanıtım için farklı, etkili stratejiler uygulaması gerekiyor.

Aynı zamanda müttefiklerimiz de var. Tanıtım için oyun sitelerine başvurduğumda gerçekten sıcak kanlı ve yardımcı insanlarla karşılaştığımda ise Türkiye'de ki oyun ve oyuncu durumu hakkındaki düşüncelerim değişti. Herkes bu endüstride Türkiye'nin ne kadar geride olduğunun farkında,  herkes elini taşın altına koymak için hazırda bekliyor.  Bir oyuncu kominitesi oluşturmak hepimizin elinde, adım adım, yavaş yavaş gelişecek, ancak belirli bir seviye yakalandığında ivme gittikçe artacaktır.

Biraz da Lanista Wars hakkında konuşmak gerekirse;

Oyunun geri dönüşü bizi çok mutlu ediyor. Bu süreçte gerçekten garip, evet , garip zamanlar geçirdik. Bağımsız oyun firmalarının yaşadığı sorunları tecrübe ettik, AR-GE sürecini hatasız tamamlamaya çalıştık. Ancak ekipteki herkes birbiriyle uzun zamandır birlikte olduğundan dolayı, tanışıklık bir çoğu sorunun atlatılmasını hızlandırıyor. İlginçtir ki, yeni çocuk olarak pek sıkıntı yaşadığımı söyleyemem, işin teknik kısmından da çok anlamadığım için sadece muhabbetlerin bir kısmını takip edemiyorum. Arada bir stajyerlere takılıyorum.  Şu an ne kadar farklı konulardan bahsettiğimi fark ettim. Bu sebepten dolayı yazımı burada noktalıyorum. Ancak yakında mySQL öğrenmiş olacağım. Mert hakkında yorumlarımı da buradan takip edebilirsiniz. Kod yazmayı da bir öğrendim mi, www.gerçeklanistawars.com sitesini açıp parayı kıracağım.

Uğur ETİNGÜ

No Comments Yet.

Leave a comment