Mobil oyun pazarlamada en önemli 3 gerilla taktik

Merhabalar,

Mobil oyunlar hızlı bir şekilde yükselirken karşılaşılan en büyük sorun güzel de olsa oyunun satılmıyor olması. Bunun elbette birkaç farklı sebepleri olabilir. Oyun beklediğiniz gibi güzel bulunmamıştır, hedef kitleye ulaşılamamıştır, yeterli farkındalık oluşmamıştır, vs. vs.

Elbette pazarlama için en gerekli şeylerden biri, genellikle bağımsız geliştiricilerin sahip olmadıkları, para :). Peki para harcamadan pazarlama yapılabilir mi? Kesinlikle...

İşte hiç para harcamadan oyununun pazarlamasını yapmanıza imkan sağlayacak 3 önemli yol:

1. Sosyal ağ entegrasyonu: Oyunlarınıza kesinlikle sosyal ağları entegre edin. Günümüzün bizlere sağladığı en büyük araç: internet. Sosyal ağlar da birbirlerinin yaptıklarına ilgi gösteren milyonlarca insanla dolup taşıyor. Peki neden bu gücü kullanmayalım? Oyuncuya, tek bir tuşa basarak, oyununuzda yaptığı skoru facebook, twitter, heyzap gibi sosyal ağlarda paylaşma imkanı sağlayın, hem onlar arkadaşları ile yarışarak oyundan daha çok keyif alsın, hem de oyununuzun reklamı ücretsiz olarak yapılmış olsun.

2. PR: Press review. Günümüzde sayıları oldukça arttı. Oyunu çıkartmadan bir süre önce, oyununuzu anlatan bir yazı hazırlayıp, bunu oyun inceleme siteleri, dergileri, blog sahipleri gibi ilgili olabilecek herkese gönderin. Böylece bu siteler üzerinden oyununuzu gören yüzlerce insan olacak.

3. Video: İnsanlar video izlemeyi seviyor. Oyununuzun basit bir screen capture' ı üzerine kullanılabilecek çeşitli ücretli-ücretsiz programlar sayesinden birkaç reklam amaçlı slogan yazın. Bunu youtube' da, çeşitli forumlarda, facebook sayfalarında paylaşın. Videonun oyunla ilgili olması da gerekmez. Şaklabanlık yaparak oyununuzu oynayan bir karakteri, basit bir telefon kamerası ile de çekebilirsiniz. Sonuçta insanlar videoyu izledikleri zaman oyununuzun ismini duyup, merak etmeliler.

Emre

No Comments Yet.

Leave a comment