Mobıl Oyun Tasarımı

Tekrar merhabalar,

Bir önceki yazımda mobil oyun sektörü ile ilgili bilgiler vermiştim ve bu yazımda da mobil oyun tasarımı ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğimi söylemiştim.

Oyun tasarımı ile ilgili okuyabileceğiniz temel kaynakların hepsinde ilk önce oyunun tanımı anlatılır. Gerçekten de bu önemli bir olgu. İnsanların neden oyun oynadığını iyi analiz etmek gerekli. Bu konu ile kısa bir araştırma yaparsanız birçok şey bulmanız mümkün. Bu nedenle, direk kendi konumuza geçip, insanların neden mobil oyun oynadığını sorgulamak istiyorum.

Tabii önce size sorayım:

İnsanlar neden mobil oyun oynar?

Mobil cihazlar küçük, alışması zor. Eskiden beri bildiğimiz PC' ler, konsollar varken, muhteşem grafikler ve oyun deneyimi sunan, neden cep telefonlarında, tabletlerde oyun oynarız?

Elbette bu sorunun cevabı mobil cihazların ilk çıktığı günlerden beri çok fazla değişmiştir. Çünkü donanım gücü, etkileşim yolları, oyunların kalitesi, vs. herşey oldukça arttı. Artık günümüzde sırf oyun amaçlı bile mobil cihazlar edinilebiliyor. Ama yine de insanlar mobil cihazlarında oyun oynarlar çünkü günlerinin büyük bir kısmı mobil geçer. Sokaklarda işleri vardır, birilerini beklemek zorundadırlar, otobüstedirler, okuldadırlar, vs. vs.

Bu açılardan bakınca mobil oyunlar öncelikli olarak kısa süreli eğlence araçlarıdır(En son 800 MB' lık batman' in yeni oyununu gördüm, artık nasıl kısa bir eğlence aracıysa:)) Son dönemlerde mobil oyunlar evrimleşmeye başlamış olsa da, halen genelinde tek tip bir oyun mekaniği ve mücadele vardır. Çünkü oyuncular mobil oyunları tüketirler. Hikayesini öğrenmek, dünyasını deneyimlemek gibi amaçlar halen PC ve konsol oyunları için geçerli. Bu nedenle mobil oyun tasarımında oyunun sahip olacağı mekanikler çok önemli.

Peki hangi açılardan?

Öncelikli kolay öğrenilebilirliği. Bir oyun geliştirirken, oyuncunun bunu ne kadar kolay öğrenebileceğini mutlaka düşünün. Tutoriallar işe yaramaz! Çünkü oyuncular tutorial amaçlı görselleri, yazıları bir çırpıda geçerler. Onlar direk oyunu deneyimlemek isterler. Angry Birds, Temple Run gibi oyunları incelediğiniz taktirde de oyunun, öğrenmesi çok kolay, tek bir mekaniği vardır.

İkincisi ise tabii ki eğlence. Aslında bütün oyunlarda yapılan aynıdır. Ekrana dokunmak, mouse' a basmak vs. vs. Fakat farklılık yaratan oyuncunun deneyimidir. Yani oyuncunun ekrana neden dokunduğu, hangi duyguları yaşadığı konuları oldukça önemlidir. Temple Run örneğine bakalım. Bir adamı sadece koşturursanız kimse eğlenmez. Ama adamı maymunlardan kaçırmak için koşturursanız insanlar eğlenir. Neden? Stres vardır, yakalanma korkusu vardır, vs. vs.(Herkes kendi nedenlerini bulabilir) Fakat sonuçta iki örnektede karakter koşuyordur.

Mobil oyunların bir diğer çok önemli unsuru da Polishing. Nedir bu? Oyunun süslenmesi diyebilirim. Oyunun mekanikleri için 1 ay harcayın, süslemesi için 3 ay. Bütün pencereler, menü geçişlerini animasyonlarla süsleyin, oyun geri dönüşlerini(Oyuncu birşey yaptığında, oyundan aldığı geri dönüş - Kazandın, Kaybettin yazıları gibi) süsleyin. Çünkü mobil oyunlar genellikle gündelik amaçlı oynanıyor. Tabii oyuncu kitlesi de zorlu mücadeleler veya bulmacalardan ziyade, renkli grafikler, eğlenceli sesler, güzel menüler ve eğlenceli BİR mekanik arıyor. Bunu asla unutmayın!

Son olarak oyunu monotonluktan kurtaracak şekilde yeni elementler eklemeyi unutmayın. Her ne kadar oyun tek bir mekanik üzerine kurulu olsa da, oyunda ilerledikçe bölüm içerisinde veya oyun dünyasında yeni elementlerle, oyunu çeşitlendirin, renklendirin. Oyuncunun kullandığı mekanikte çok büyük değişiklikler yapmadan, sadece aynı mekaniği farklı şekilde kullanmasını gerektirecek şekilde şeyler ekleyebilirsiniz. Tabii yeni bir mekanik eklemek de size kalmış. Mutlaka ve mutlaka tek mekanik olmak zorunda değil ama bunun dengesi iyi kurulmalı.

Şimdilik benden bu kadar, düşüncelerini ve yorumlarınızı bekliyorum

Emre

No Comments Yet.

Leave a comment