Mobıl sektörle ilgili…

Merhabalar,

Önceki yazımda mobil sektörle ilgili deneyimlerimizi aktaracağımı ve çeşitli bilgiler vereceğimi söylemiştim. Bu nedenle önümüzdeki sene içerisinde, üzerine herhangi bir çalışma yapmama kararı aldığımız bu sektörle ilgili bir yazı hazırladım.

Mobil sektör gerçekten de günümüzün büyüyen devi olarak ilerliyor. 2011 senesi içerisinde ABD' deki işlem hacmi 60 milyar $' a ulaştı. Bu da pastanın oldukça lezzetli olduğu anlamına geliyor. Fakat içerisine girdiğinizde işler gerçekten çok farklı olabiliyor. Aslında bağımsız geliştirici için oldukça güzel gibi gözüken bir sektör. Geliştirme araçlarının sayısı artmış, oyun geliştirmek kolaylaşmışken evinizde oturup, cep telefonuna oyunlar koyabilir, App Store ve Google Play üzerinden büyük paralar kazanabilirsiniz. Sonuçta milyonlarca insan var ve en azından karnınızı doyuracak parayı kazanırsınız.

Eğer bu düşünce içerisindeyseniz, unutun! Çünkü mobil sektör gerçekten de bu şekilde kolay para kazanılabilen bir yer değil. Aksine işlerin aslında çok daha zor olduğu, geliştirmenin, PC' ye oranla iki kat ayrıntı içerdiği bir alan.

Bir defa son dönemlerde bu veriler nedeniyle geliştirici(rakip) sayısı oldukça artmış durumda. En son okuduğum bir yazıda gördüğüm kadarıyla app store' da her gün 110 tane uygulama çıkıyor.  İşte tam bu noktada sektöre girmeden önce düşünülmeyen bir soru akla geliyor: Kullanıcı bu kadar uygulama içerisinde sizinkini nasıl görecek?

Yani oyunu yapmak(en az 3 ay ve yeterli para) yeterli değil. Hatta şöyle diyebilirim, oyunu yaptıktan sonra asıl zor kısım başlıyor. Oyununuzu, hedef kitleye fark ettirebilmek. Bunun için çeşitli yöntemler tabii ki var. Ücretsiz yollar(PR, Cross promotion) veya ücretli olanlar(Reklamlar). Şimdilik bunlara girmeyeceğim. Fakat çok merak ederseniz bu konularla ilgili bir çok güzel yazı bulabilirsiniz. Neyi nasıl yapmanız gerektiğini açıklayan veya çeşitli tavsiyeler veren.

Bir diğer konu ise şöyle: App Store' da en düşük fiyat 1$. Geçenlerde Batman' in yeni oyununu gördüm. Tabletler için oldukça uygundur. 860MB(Benim ilk bilgisayarımın harddiskinden büyük bir oyunu cep telefonunda oynayabiliyoruz artık:)). Fiyatı da 6$. Elbette sizin oyununuz çok daha basit olacak ve beğeneni, alanı da olacak. Ama rekabet edeceğiniz oyunlardan bir örnek vermek istedim. Arkasında ciddi dağıtım kanalları ve bütçeleri olan, oldukça fazla süslenmiş oyunlarla çarpışmaya ve vereceğiniz onların arasından sıyrılma mücadelesine hazır olun!

Bu kadar kara düşünceden sonra mobil sektörle ilgili kötü düşündüğümü sanmayın. Fakat iş yapıp, para kazanacaksanız bunların hepsinin farkında olmalısınız. Mobil sektör, başta da söylediğim gibi, dünyanın en hızlı büyüyen sektörü. Daha da büyüyecek. Şimdiden(biraz geç bile kalınmış olsa da) bu sektörle ilgili tecrübe kazanmak kötü olmaz. Yeni tabletler ve cihazlar yolda, dünyanın en büyük şirketleri mobil sektöre yatırım yapıyor(intel, microsoft, google, vb.)Bu nedenle sektörün gerekliliklerini yerine getirirseniz başarılı olabilirsiniz. Bunda hiç şüphe yok, demek istediğim sadece ilk başta düşünüldüğü kadar kolay olmadığı...

Bu perspektiften bakıldığında kesinlikle önem verilmesi gereken şey: Virality. Oyunun kendi kendini tanıtması ve kendi kendine yayılması. Oyununuz güzel olabilir, insanlar oynamayı sevebilir. Peki arkadaşlarına tavsiye edecekler mi? Niye etsinler ki? işte bu noktada oyununuzu tasarlarken ve geliştirirken oyuncunun bunu yapmasını sağlayacak şeyleri eklemeniz lazım.

Ayrıca Heyzap, Gree gibi virality' i yükselten sistemleri de inceleyip, bunları oyununuza mutlaka ekleyin. Unutmayın bunların hepsi size ücretsiz reklam yapma imkanı sağlıyor.

Son olarak mobil oyunlar arasında F2P oyunlar oldukça yayıldı. Facebook' un oyun açısından öldüğünü söyleyen bir çok profesyonel var. Zynga' nın borsa değeri diplerde:) Neden? Çünkü artık insanlar facebook üzerinden değil, mobil cihazlarından oyun oynuyor. Hem F2P MMO' ları hem de sosyal oyunları.

Mobil sektörle ilgili şimdilik bu kadar, bir daha ki yazımda mobil oyun tasarımı ile ilgili çeşitli tavsiyeler vereceğim. Bu arada oyun tasarımı ile ilgili bir yazı dizisi de(Facebook' da yaptığımız bir anketin sonucu) çok yakında bloğumuzda yayınlanacak.

Emre.

 

No Comments Yet.

Leave a comment