Ne Kadar Az Para O Kadar Çok Reklam

Önceki yazımda bağımsız ekiplerin tanıtım konusundaki sıkıntılarına değinmiştim. O konuyu biraz daha açmak istiyorum.

Reklam her ürün için çok önemlidir. Ancak reklamın iyisi kötüsü olmaz sözüne katıldığımı söyleyemeyeceğim. İnternetten reklam verdiğiniz zaman, reklamınızın optimizasyonunu  çok iyi yapmalısınız. GoogleAdwords, Adroll, Facebook Ads gibi ünlü firmalarda reklam vermek çok önemli. Hatta bazı ajansların Adwords danışmanları bile var. Günlük optimizasyonları yapıyorlar, reklamınızın tıklanmalarını, gösterimlerini takip ediyorlar. Ancak bunu karşılayabilecek bir bütçeniz yoksa bu iş size kalıyor. Aslında bunu yönetmek için biraz bilgisayar bilmeniz yeterli. Bu konuyu biraz daha açmak istiyorum.

2 temel ücretlendirme sistemi var reklamlarda, CPC (tıklama başına ücret) ve CPM (gösterim başına ücret). Bütçeniz düşükse, CPC'yi tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Ayrıca bu reklam sitelerinde giderlerinizi kontrol edebilmeniz için günlük maksimum bütçe, tıklama başına ücret teklifi, gösterim başına ücret teklifi vb. şeyleri belirleyebiliyorsunuz. Keywordlerinizi (anahtar kelimelerinizi), reklam görsellerinizi ve textlerinizi çok iyi seçmeniz gerekiyor. Örneğin sitenizin index sayfasında geçen bir kelime yada kelime grubu aynı şekilde reklam textinde de geçiyorsa Adwords bunu direk olarak kalın yazı tipiyle koyuyor. Bu tarz özellikler gerçekten işinize çok yarıyor. Şimdi detaylı olarak bu terimlerden bahsetmek istiyorum.

Keyword: Arama yapılan kelime yada kelime grupları yada ilgi alanları. Örneğin, eğer ayakkabı satıyorsanız, "ucuz ayakkabı", "gerçek deri ayakkabı" sizin keywordlerinizden bazıları olabilir. Doğru keywordleri seçmek çok önemli. Sizin hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlayacak olgu olduğundan, yanlış keyword tercihleri parayı çöpe atmanıza sebep olabilir. Adwordste diğer reklam şirketlerinden farklı olarak "negative keywords"de var. Reklamlarınız bu negative keywordleri giren kullanıcılara gösterilmiyor. Çok fazla keyword girmek asla iyi değildir. Sizi hedef kitlenizden uzaklaştırır, istemediğiniz kitlelere reklam gösterilmesine ve bu kitlenin reklamınıza tıklamasına sebep olur. Yani para kaybedersiniz.

CPC: Reklamınıza tıklanması durumunda her tık başına alınan ücret. Bu sistem açık arttırma üzerinden çalışıyor. 3 kişi "ayakkabı" keywordu için reklam verdi diyelim. Biri CPC için 0,30tl, biri 0,20tlve diğeri de 0,10tl teklif diye düşünelim. 0,10 tl'lik teklif, diğerlerinden belirli bir formüle bağlı olarak %li bir biçimde daha az gösterilecektir. Yani, en yüksek teklifi verenin reklamı daha çok gösterilir. Her firmanın farklı bid sistemleri olabiliyor. Adwords gibi bazı firmalar da CPC ile çalışan reklamların giderlerinin artmaması için, 3 tıklamadan sonra aynı kişiye gösterilmesini engelliyor. Yani boş vakti olan ve bu sistemin nasıl çalıştığını bilen biri size 30-40 tl zarar ettirebilir. Facebook'ta bildiğim kadarıyla böyle bir sistem yok. CPC'de minimum tutarı elde etmek için yapmanız gereken şey, reklamını yaptığınız ürün hakkında kullanılmayan, orjinal keywordler elde edip bunları kullanmak. Bunu yaptığınız takdirde reklam giderleriniz düşecek ve kalitesi artacaktır.

CPM:Gösterim başına ücret. Keyword sistemi yine geçerli. Her "A" gösterim üzerinden ücretlendirmedir.

Google Adwords'un internet üzerinden seminerleri oluyor. Henüz denk gelemedim ama blogunu takip etmeye devam ediyorum. Sürekli değişen ve gelişen bir sistemleri var, daha spesifik ve daha hedef odaklı olabiliyorsunuz. Tercihim Adwords. (Hayır google para vermedi. Ama yapmış işte adamlar. Bize de övmek kalıyor. Bugünlerde facebook'ta millet bir birine şekil yapmak için her şeyi beğeniyor. Koyuyorsun oraya reklamı, adamın alakası yok aslında, bakıyor a bu ne diye, al sana 20 kuruş)

Özet geçmemi isteyen arkadaşlar olursa,

-Kendiniz için en iyi ve en az kullanılan keywordleri bulmaya çalışın.

-Reklamlarınızı animasyonlu, görselli tercih edin. Her zaman textten daha çok ilgi çeker.

-Müşteri başına maliyeti ne kadar düşürürseniz o kadar iyi.

-Hedef kitlenizi seçin başlangıçta. Sonra herkese hitap edersiniz.

-Çok paranız varsa burayı okumayın.

Geçen yazımdı mysql falan öğrencem diye atıp tutmuştum. Hiç öğrenmedim. Çokta merak etmiyorum. Evet yazımda uzun. www.gerçeklanistawars.com sayfasının domainini çok gaza gelip almıştım. Acaba bizim şirkettekilere kakalayabilirmiyim diye düşünüyorum. Çocuklar gaza geldi, şirkette ne var ne yoksa alıp kısa çöp çekicez, çeken kıbrısa gidecek dedi. Seri biletimi alın dedim. Yoğöyleolmaz dediler. Aklımda süper bir oyun fikri var aslında. çiftlikvil. Ama Türkiye Çiftçiler Federasyonu dava açacak diye korkuyorum. Öyle bir federasyon var mı bilmiyorum aslında. Yatırım yapmak isteyen varsa bana ulaşsın.

-------Nc'deki beyaz kurdu kesen bizden değildir--------

No Comments Yet.

Leave a comment