Same Old Sh!t…

Selam arkadaşlar
Bu yazımda çok oyunculu rol yapma oyunlarının (MMO RPG) günüzüdeki durumu ile ilgili bazı görüşlerimi sizinle paylaşmak istedim. MMO RPG lerden bahsederken World of Warcraft (WoW) tan bahsetmemek olmaz tabi ki. Bir çoğunuz mevzu MMO RPG olduğu zaman konunun hemen WoW a geldiğini fark etmişsinizdir. Aynı birinci kişi kamerasından (FPS) oynanan Call of Duty yada Battlefield ın kendi türünde başarılı ve piyasayı yönlendiren oyunlar olması gibi. Fakat hala aylık ödeme ile oynanabilen bu MMO RPG oyununun tahtının hala feth edilememesinin ardında ne var?

wow1
Günümüzde WoW u aylık ödeme ile oynamak mümkünken rakipleri daha iyi grafikler daha iyi etkileşimler ve en büyük artısı bedava oynama fırsatı sunuyor ama belirtmek gerek, bu oyunların hepsi piyasaya çıktıklarında aylık ödeme sistemi ile çıktılar ve beklenen başarıyı yakalayamayıp bedava oynanabilir modele döndüler. Bu konuya girmeden önce biraz MMO RPG lerin tarihine bakmak gerekiyor sanırım.
MMO RPG leri 90 ların sonlarına (97 galiba) doğru Tibia ile tanıdık. Sanırım MMO RPG türü olarak piyasaya çıkan ilk oyundu. Tabi Türkiyede o tarihte internet bağlantısının yetersizliği nedeni ile birçoğumuz bundan mahrum kalmış olabiliriz şahsen ben şanssızlardanım. Ardından Ultima Onlie çıktı ve hemen ardından Lineage. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra daha sonradan ülkemizde de çok popüler olan ve hala küçük bir pazarı bulunan EverQuest kendine MMO RPG piyasasında güzel bir yer edindi. Tıpkı şu arkadaşlarınızdan duyduğunuz hatta tanımadığınız insanlarla şöyle güzel, böyle muhteşem diye bahsettiğiniz oyunlardandı. Kendine özgü bir fan kitlesi sahip başarılı oyunlardan biriydi.
Kendilerine özgü başarı yakalamış daha bir çok oyun çıktı peşinden. Bunlara örnek olarak Asheron's Call, Runescape, Dark Age of Camelot, Final Fantasy 11, Ragnarok Online ve Star Wars Galaxies i verebiliriz. Birçoğu dönem dönem popüleriteyi yakaladı ve kendi çaplarında başarılı oldular yanlız bir sorun vardı. Hala MMO RPG piyasasında çok küçük bir pazarları vardı. Ta ki 2004 yılında WoW çıkana kadar. Resmen MMO RPG piyasasını zirveye çıkardı. Demek istediğim bu oyun piyasaya çıktığı gibi bir yangın gibi dünyaya yayıldı ve kendinden önceki oyunların özelliklerini de bir araya getirip kalitesini arttırmayı başardı. Tabi bu arada geliştirici ekibi (Blizzard) ekonomik açıdan da ihya etti. Fakat Blizzard WoW dan öncede bir çok başarılı yapıma imza atmıştı zaten. WoW un başarılı olmasının en büyük sırlarında biri de Blizzard ın daha önceki sevilen yapımları StarCraft, Diablo ve Strateji oyunu olan WarCraft ın stili ve atmosferinde bir yapım olmasıydı. Baktığınızda buram buram Blizzard kokuyordu. Günümüzde ise hala hatırı sayılır bir kitle aylık ücret ödeyerek bu oyunu oynamakta.

leeroycard
Peki WoW dan sonra çıkan oyunlara ne oldu? WoW un peşinden orjinal Guild Wars çıktı. Temel MMO RPG öğeleri fantazi türü, büyüler,şovalyeler dışında çok daha farklı bir oyun stili ve tecrübesi sundu oyunculara. Fakat orjinal Guild Wars a oynarken  "Bu bana biraz WoW u hatırlattı" demeye başladık. Tabi MMO RPG piyasası o dönemde WoW un klonları ile doldu taştı. Bunlara örnek olarak Dungeons and Dragons Online, Lord of the Rings Online, Warhammer Online, Rift, Star Wars Old Republic i gösterebiliriz. Hepsi kendilerine göre ayrıntılı, güzel mekanikleri yada hikayeleri olan ama hissiyat olarak WoW hissettiren oyunlardı. Hala çok büyük benzerlikleri olan ama bazı özellikleri kendilerine göre değiştirdikleri Perfect World, Aion, Terra ve tabiki Guild Wars 2 gibi yapımlar da var. Hatta Guild Wars 2 orjinal Guild Wars tan çok artık World of Warcraft ı hatırlatır olmuş fakat kendi içinde bazı dengeleri değiştirerek farklılık yaratmayı başarmış güzel bir oyun.
Burada şunu söylemek doğru olur sanırım WoW sonrası çıkan oyunlar biraz daha WoW un formülünü kullanarak ama kendi enstrümanlarını çalarak MMO pazarından kendilerine pay çıkarmaya çalıştılar. Fakat karşılaşılan sorun değişmedi. Yıllarca WoW oynamış bir oyuncuya tamamen farklı kılıfta bir yapım sunduğunuz zaman, kişi oyunu 580 saat deniyor ve yeni bir tecrübe yaşamayı bekliyor fakat karşılaştıkları şey bir önceki ile aynı. Bu durumda zaten daha önceden oynadığım, tonlarca arkadaşımın, loncamın ve güzel anılarımın olduğu WoW u neden bıkayım ki deyip yeni oyunu oynamayı bırakıyor.Kaba tabirle aynı pokun mavisi 🙂

epic-fail-paladin
Bende bir MMO RPG oyuncusu olarak yeni çıkan her MMO ya aynı beklenti ile bakıyorum. Bu oyunların hepsi (Age of Conan, Dungons and Dragons Online, Lord of the Rings Online, Warhammer Online, Star Wars The Old Republic) aynı WoW gibi aylık ücret ödemek kaydı ile piyasaya çıktı ve üzücü bir şekilde bekledikleri başarıyı yakalayamayıp bedava oyna modeline döndüler.
Günümüze baktığımızda World Of Warcraft hala aylık ödeme sistemi ile çalışıyor, ancak geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama da oyunun önümüzdeki 1 yıl içinde bedava oyna modeline geçeceği açıklandı. Bir düşünsenize 2004 yılında çıkan bir oyun ancak şimdi bu modele geçmesi gerçekten insanı şaşırtıyor çünkü buradaki o önemli noktayı yavaş yavaş anlamaya başlıyoruz. Başarılı bir oyunun formülünü kopyalayarak başarılı olmak bence biraz hayal ürünü. Bunu aşıp kendimize özgü orijinal fikirlerle bu piyasayı canlı tutmalıyız fikri biraz daha benimsenmeye başlandığını görüyorum. Mesela önümüzde Final Fantasy 14 ve Elder Scrolls Online gibi oyunlar var. Şahsen animeye düşman biri olarak Final Fantasy 14 ü oynamayı düşünmesem de piyasada seveni çok ve yeni fikirler sunan bir oyun. Elder Scrolls Online ise klasik Elder Scrolls evrenini MMO olarak oynayabileceğimiz bir serüven sunacağa benziyor bize hatta geçtiğimiz günlerde QuakeCon da bir ön gösterim yapılmıştı. Bunların dışında yeni EverQuest in sunumu da birçok fanını heyecanlandırdı. Hepside bildiğimiz klasik WoW kopyası olmanın dışına çıkmayı hedefleyen ve piyasanın heyecanla beklediği oyunlar.
Benim görüşüm, eğer yaptığınız oyunun başarılı olmasını istiyorsanız kendinize başarılı oyunların formüllerini örnek almanın yanlış olduğu. İstisna projeler olabilir ama bunlar birbirinin kopyası olmaktan asla kurtulamaz. Düşünün, WoW çok tuttu bizde yapalım pastadan payımızı kapalım dediniz. 5 yıl geliştirme ve test döneminden sonra piyasa büyük bir reklam bütçesi ile girdiniz ve dediniz ki oynamak için aylık 10$ ödemelisin. Sunduğun şeyi zaten piyasada zirvede olan bir oyundan farklı bir şey değil ve yeni açıldığın için aynı oyuncu kitlesini yakalaman da mümkün değil. Sonu bedava oyna ile biten bir oyun daha.
Bunun değişmeye başladığını görmek beni gerçekten mutlu ediyor çünkü MMO pazarının böyle bir değişikliğe ihtiyacı var. Ayrıca birbirinin aynı oyunları oynamaktan kişisel olarak da bıkmış durumdayım 🙂
Kısaca özetlemek gerekirse ister oyun yapımcısı olun ister dürümcü olun 🙂 fark etmez. Yaptığınız işi eşsiz yapamıyorsanız başka bir kopya yapmış yerinizde saymış olursunuz. Her gün bunu değiştirmeye çalışın ve oyun oynamaktan asla vazgeçmeyin ^^

fanart-1288-large

 

No Comments Yet.

Leave a comment